Mazovsko (vojvodství Mazowieckie)

Mazovsko (vojvodství Mazowieckie) je největší oblast v Polsku - jeho rozloha činí až 35.598 km2, to představuje o 11,4% z celkové rozlohy země. Téměř celá vojvodství se nachází v centrálních polských nížin. Krajinu tohoto regionu složena převážně z oblastí nížinných, a přírodní údolí velkých středoevropských řek (Vistula, Bug a Narew) jsou typické znaky reliéfu. Ačkoli největší polské město (Varšava) se nachází na území západního Pomořanska, region udržel mnoho ze své přirozené povahy. Tam jsou velké plochy lesů, včetně lesa Kampinos - real Marvel na evropské úrovni, což je národní park a biosférická rezervace, určený UNESCO v rámci svého programu na Člověk a biosféra (MAB).

Skutečnost, že více než 5 milionů lidí žije v Mazoviecka - 13,1% obyvatel Polska - je to nejlidnatější vojvodství. To je také oblast, kde se nachází největší polské město, a to ve Varšavě,. Město má asi 1,6 milionů obyvatel, a spolu s přilehlými oblastmi - 2,5 milionu. To dělá Varšava jedno z největších měst v této části Evropy. To znamená, že téměř 50% z vojvodství populace žije v aglomeraci Varšavy, a celkem, 64% obyvatel regionu v městských oblastech. Kromě rozhodně dominantní Varšavě, vojvodství je důležitá městská centra patří Radom, s jeho 230.000 obyvatel, a Plock s jeho 130.000 obyvatel. Jiní jsou podstatně menší.

Mazovsko je zemědělská oblast, její zemědělská půda tvoří asi 65% z vojvodství celkové plochy (13% zemědělských oblastí v Polsku). Složení obsahuje: 71% - orná půda, 25% - louky a pastviny a 4% - sady. Mazovsko je zahradnictví a ovocných zemědělství regionu. Asi 30% polských sadů se nachází v Mazoviecka. To představuje více než 40% domácí produkce ovoce. Více než polovina z jablek a 25% jahod vyrobených v Polsku jsou pěstovány v vojvodství Mazowieckie. Mazovsko je také předním výrobcem zeleniny a druhým největším mezi zrn výrobců v Polsku. Vojvodství Mazowieckie je také lídrem v produkci mléka, a výroba masa může být také řadí mezi jeho silné stránky.

Vezmeme-li v úvahu ochranu životního prostředí, Mazovsko klade velký důraz na udržitelný rozvoj regionu. Tyto snahy vedly k rychlému růstu ekologické produkce. Existuje již více než 1000 ekologických farem v kraji.
Mazovsko je výkladní skříní polské kultury na světě. Vzhledem ke své bouřlivé historie, není mnoho původních míst dědictví hmotné kultury přežili. Mementoes minulosti Polska patří hrad Royal ve Varšavě, na stavby Varšavy, stejně jako četné paláce a zámky na šlechtu v regionu. Nicméně, to je modernita, která dominuje ve Varšavě, se mnoho projektů, které byly překvapivé lidé se svými odvážnými architektonickými vizí, realizován zde.

Mazovsko je region, který je atraktivní pro investory v Polsku. Faktory, jako je velikost regionální a domácí trh, stejně jako umístění, které je strategické pro výrobní a servisní činnosti, jsou nejdůležitější aspekty, které podporují investice do Mazoviecka. Další významné důvody patří dobré dopravní spojení se zbytkem země a Evropy, dobře rozvinutou IT infrastruktury, stejně jako vzdělané, vysoce kvalifikované pracovní síly. Zásluhu na posledního aspektu jde částečně na vysokých školách a výzkumných a vývojových středisek, které působí v regionu a jsou uznávané po celém světě.

Mazovsko se nachází není tak daleko od ostatních evropských hlavních městech. To trvá něco přes 2 hodiny letět do Paříže nebo Londýna, a jen něco málo přes hodinu do Berlína. Dobře rozvinutá síť vynikající časté letecké a železniční spojení do hlavních evropských městech je Mazovsko a Varšava snadno přístupných míst. To je důvod, proč Mazovsko je dobrý nápad na víkend v krajině, která byla jako inspirace pro romantické skladatele Fryderyka Chopina, stejně jako místo pro podnikání. Nabízí také možnost setkat se s fascinující polskou kulturu, poslouchat nějakou jazzu v klubech varšavských, a ochutnat některé speciality polské kuchyně, jako například Bigos (vařené jídlo z kyselého zelí a / nebo čerstvého zelí, maso a žampiony ), Žůrek (polévka z kysaného žitné mouky), nebo pirohy (knedlíky).

Regional Information
Area sq.km: 35,598
Population: 5,000,000
Member since: 2008
Recipes: 102
Business members: 98
Homepage